Mini recenzja - Toshiba Store Alu 500GB

Dawno temu komputery nie potrzebowały dysków twardych. Początkowo całe niezbędne do działania oprogramowanie i pliki mieściły się na dyskietkach. Z czasem systemy operacyjne wraz z oprogramowaniem oraz pliki użytkowników stawały się coraz więcej. Dziś już chyba nikt nie wyobraża sobie pracy na komputerze nie posiadającym dysku o przynajmniej kilkudziesięciu gigabajtów pojemności. Wiele obecnych komputerów posiada dyski mające nawet setki gigabajtów. Co jednak zrobić jeśli zaczyna brakować nam miejsca? Możemy dokupić dysk wewnętrzny lub zewnętrzny. Dysk wewnętrzny montowany bezpośrednio w komputerze jest szybszy. Z kolei z dysku zewnętrznego pomimo, że jest wolniejszy możemy używać zamiennie w kilku komputerach. Jeśli z jakiś powodów mamy utrudniony dostęp do wnętrza komputera, czy notebooka podłączenie takiego dysku będzie wiele szybsze i łatwiejsze. Jednym z takich dysków jest Toshiba Store Alu 500 GB.

Autor: Grzegorz Skulimowski

Co w pudelku?

Co znajdziemy w pudełku z dyskiem? O tym za chwilę. Na początekl samo pudełko.

Pudełko. Wygląda pudełka typowy dla sprzęty Toshiby, podobny jak w innych urządzeniach tej firmy.

W pudelku znajdziemy:

Zasilacz.

Przewód do zasilacza - taki sam jak używany w większości sprzętu RTV.

Przewód USB.

Przewodnik szybkiego startu.

Informacje na temat gwarancji.

Poza tym znajdziemy jeszcze "stopki" do naklejenia na dysk przydatne jeśli chcemy używać go w pozycji poziomej.

A tak prezentuje się dysk

Widok z przodu. Producent umieścił na przedniej części kontrolkę informującą o pracy dysku.

Z tyłu znajduje się wyłącznik, złącze USB oraz złącze zasilania 12V.

Mini Test

Ponieważ szybkość dysków USB jest ograniczona przez sam interfejs USB większe testy nie mają sensu. Zobaczmy jakich osiągów możemy się spodziewać. Sprawdzimy to za pomocą programu HD Tune.

Jak widać szybkość transferu utrzymuje się na stałym poziomie. Jest to wina ograniczonej przepustowości magistrali USB 2.0.

A jaka jest faktyczna pojemność dysku?

Producenci dysków zdążyli już nas przyzwyczaić do podawania pojemności w stosując inny przelicznik jednostek niż oprogramowanie. I tym razem jest podobnie. Tak więc na dysku 500GB "tracimy" 35GB, co w efekcie daje 465GB faktycznej pojemności.

Płyta CD, czyli zawartość pudełka, która nie istnieje

Czytając przewodnik szybkiego startu możemy zauważyć, że w zestawie powinna znajdować się również płyta CD z instrukcją w formacie PDF. Gdzie się podziała płyta? Tego dowiemy się z pudelka albo dopiero po uruchomieniu dysku.

Na dysku twardym znajdziemy instrukcję, która już nie wspomina o istnieniu dysku CD oraz ograniczoną czasowo wersję programu McAfee Internet Security.

Trzy słowa o dysku...

Dysk umieszczony został w aluminiowej obudowie. Zastosowanie aluminium powinno pozytywnie wpłynąć na temperaturę pracy Store Alu. Obudowa przystosowana została do pracy w dwóch pozycjach. Standardowo dysk pracuje w pozycji pionowej. Po odkręceniu podstawy możemy używać go w pozycji poziomej. Jak większość dysków 3.5" Store Alu wymaga dodatkowego zasilania. Z tego powodu nie nadaje się jako dysk przenośny. A jaka jest cena wspomnianego dysku? Dysk Toshiby jest jednym z tańszych tego urządzeń na rynku. Jego cena to 270-310zł.

Artykuły: